Wentylator osiowy Refworld RWF-8025HBL
tłoczny, średnica śmigła: 80 mm, wydajność: 20m³/h, przyłącze: kabel
Wentylator to urządzenie, którego zadaniem jest zapewnienie właściwego obiegu powietrza, lub mówiąc szerzej obiegu gazów. Są one podstawowym elementem systemu wentylacyjnego, który ma zapewnić dopływ świeżego powietrza, pomagać w utrzymaniu pożądanej temperatury i wilgotności, czy usunąć lub ograniczyć stężenie zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu.
Najprostszy podział jakiego można dokonać, to ten uwzględniający miejsce montażu wentylatora. W tym przypadku możemy wyróżnić: wentylatory ścienne (ścienno-sufitowe), dachowe i kanałowe.
Biorąc pod uwagę przeznaczenie możemy podzielić je na wentylatory tradycyjne, które stosowane są do odprowadzania gazów i zanieczyszczeń zwykłych, lub o wentylatorach specjalnego zastosowania, które są wykorzystywane w miejscach, gdzie występują szkodliwe materiały chemiczne. Te drugie często projektowane są pod indywidualne zapotrzebowanie, głównie dla takich branż jak chemiczna czy paliwowa.
Kolejny podział jakiego możemy dokonać, to ten uwzględniający zasady działania wentylatora, które wynikają z jego konstrukcji. Wyróżniamy tutaj dwie główne grupy: wentylatory osiowe i wentylatory promieniowe (odśrodkowe). Charakterystykę obu produktów omówimy poniżej.
Wentylatory to kluczowy element każdego systemu HVAC. Trudno wyobrazić sobie wydajny system wentylacyjny czy klimatyzacyjny bez skutecznego systemu przepływu powietrza. Zadaniem wentylatora przemysłowego jest przenoszenie odpowiednio dużej ilości powietrza, które schładza pomieszczenie lub maszyny czy systemy, które nagrzewają się w czasie ich użytkowania. Efektywne zarządzanie systemem wentylacji zależne jest w dużej mierze od właściwego doboru wentylatora. Aby wybór ten był trafiony, należy mieć świadomość jakie zalety oraz jakie ograniczenia ma każde z dostępnych rozwiązań.
Te dobrze znane i często spotykane wentylatory o prostej i niezawodnej konstrukcji cieszą się dużą popularnością zarówno w rozwiązaniach przemysłowych, jak i mniej skomplikowanych układach wentylacyjnych (np. wentylatory łazienkowe, które dbają o efektywne odprowadzenie pary wodnej z pomieszczenia).
Bez wątpienia najpopularniejszy wentylator HVAC, to wentylator osiowy. Inna nazwa z jaką możemy się spotkać, to wentylator śmigłowy. Związane jest to z jego charakterystyczną budową i widocznymi łopatkami. Łopatki wentylatora z przepływem osiowym, czy inaczej mówiąc śmigła wentylatora osiowego montowane są wale obrotowym. Napędem urządzenia, czyli elementem, który wprawia w ruch łopatki jest silnik. Silnik wentylatora osiowego umieszczony jest w jego obudowie, zazwyczaj równolegle do kierunku przepływu powietrza
Wentylatory osiowe wydmuchują powietrze równolegle do jego wlotu, czyli porusza się ono (powietrze) równolegle do wału, wokół którego obracają się śmigła wentylatora. Inaczej mówiąc kąt między powietrzem zasysanym i wydmuchiwanym ma 180 stopni. Często działanie wentylatora z przepływem osiowym porównywane jest do pracy śmigła samolotu. Płaty śmigła rozdzielają wpadające na nie powietrze, które ma różne prędkości i różne ciśnienie nad pod nim, co wprawia w ruch łopaty śmigła i dzięki temu powietrze jest wtłaczane lub cofane.
Wentylator osiowy jest urządzeniem, które umożliwia skuteczny i bardzo wydajny przepływ dużej ilości powietrza niezbędnego do schłodzenia pomieszczeń zamkniętych, urządzeń i systemów, które generują niepożądane ciepło. Występują w wielu rozmiarach, co ułatwia dobór odpowiedniego wentylatora do wymagań systemu, w którym ma być zastosowany. W naszej ofercie znajdziesz wentylatory osiowe w rozmiarach od 80mm do 910mm i zróżnicowanym poziomie przepływu powietrza. Urządzenia te wymagają stosunkowo niewielkiego poboru mocy, a parametr ten wypada jeszcze korzystniej, gdy wybór padnie na energooszczędny wentylator osiowy.
Jak już wspomnieliśmy wentylatory te są popularnym rozwiązaniem stosowanym w urządzeniach chłodniczych i wentylacyjnych. Jest wiele argumentów przemawiających za stosowaniem wentylatorów osiowych. Poniżej opisujemy kilka wybranych:
Dostępne na rynku w wielu rozmiarach i o różnych parametrach przepływu powietrza wentylatory osiowe są w stanie wytworzyć nie tylko odpowiednią ilość powietrza, ale również dzięki łopatkom, zapewniają jego równomierną cyrkulację.
Konstrukcja wentylatora osiowego nie jest skomplikowana, dzięki czemu w przypadku awarii, źródło problemu jest łatwe do zidentyfikowania i naprawy. Nie bez znaczenia jest fakt, że na rynku dostępna jest szeroka gama części zamiennych do wentylatorów osiowych, w tym silniki do wentylatorów, śmigła czy osłony, które w razie potrzeby można wymienić na nowe.
W większości przypadków wentylatory te wykonane są z aluminium, dzięki czemu są to stosunkowo lekkie. Jednocześnie ich trwała konstrukcja o zwartej strukturze i niewielkiej objętości, może zapewnić skuteczny i wydajny przepływ powietrza. Niektórzy producenci, stosują dodatkową ochronę śmigieł, wirnika czy siatki, w postaci malowania proszkowego wymienionych elementów. Takie rozwiązanie znajdziemy na przykład w wentylatorach osiowych marki Airvent, dzięki czemu urządzenie jest znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, korozję czy odbarwienia.
Wentylatory osiowe pozwalają na łatwą zmianę prędkości pracy wentylatora. Jeszcze prostsze jest to w wentylatorach osiowych posiadających możliwość zdalnego programowania prędkość NFC, która pozwala na zdalną korektę prędkości obrotowej.
Znany również pod nazwą wentylator odśrodkowy (my również będziemy te nazwy stosować zamiennie). W odróżnieniu do wentylatorów osiowych można je zaliczyć do wentylatorów wysokociśnieniowych. Cecha ta jest wynikiem konstrukcji obudowy urządzenia.
Urządzenia te mają charakterystyczny spiralny kształt obudowy, przypominający wyglądem ślimaka. Wentylator promieniowy wyposażony jest w wirnik osadzony na wale napędowym silnika wentylatora. Ruch powietrza odbywa się pod kątem 90 stopni. Powietrze jest odprowadzane prostopadle w stosunku do jego wlotu. Wcześniej wspomnieliśmy, że urządzenia te są określane jako wentylatory wysokociśnieniowe (lub stałociśnieniowe). Jest to efekt tego, że w obudowie wentylatora promieniowego następuje sprężenie powietrza, dzięki czemu w porównaniu od wentylatorów osiowych, wytwarzają one stały i wysokociśnieniowy strumień powietrza.
Wentylatory te (w porównaniu do wentylatorów osiowych) dostarczają niewielką ilość powietrza, jednak doskonale sprawdzają się w systemach, w których jego przepływ odbywa się na stosunkowo długich odcinkach. Jest to efekt stałego i wysokiego ciśnienia jakie są w stanie generować. Podobnie jak wentylatory o przepływie osiowym, występują w wielu rozmiarach, co umożliwia dobór odpowiedniej wielkości i wydajności wentylatora do potrzeb konkretnego systemy. Wentylatory promieniowe, w większości przypadków, zużywają większe ilości energii eklektycznej, jednak w ostatnim czasie na rynku coraz częściej pojawiają się takie rozwiązania jak energooszczędne silniki ECM oraz energooszczędne wentylatory promieniowe.
Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule chociaż trochę przybliżyły Ci zasady działania wentylatorów. Zdajemy sobie sprawę, że nie udało się nam zgromadzić i przekazać tu wszystkich niezbędnych informacji, dlatego jeśli masz dodatkowe pytania lub/i poszukujesz wysokiej jakości wentylatorów zachęcamy do zapoznania się naszymi produktami i kontaktu z naszym Działem Handlowym.
tłoczny, średnica śmigła: 80 mm, wydajność: 20m³/h, przyłącze: kabel
ssący, średnica śmigła: 350 mm, wydajność: 2350m³/h
tłoczny, średnica śmigła: 300 mm, wydajność: 1450m³/h
ssący, średnica śmigła: 800 mm, wydajność: 25800m³/h
ssący, średnica śmigła: 172 mm, wydajność: 400/960 m³/h, zdalne programowanie prędkości (NFC)
ssący, średnica śmigła: 230 mm, wydajność: 400/960 m³/h, zdalne programowanie prędkości (NFC)
do skraplacza, parownika, chłodnicy o mocy 16W
jednoprędkościowy o mocy 12W do skraplacza, parownika, chłodnicy
dwuprędkościowy o mocy 25W do skraplacza, parownika, chłodnicy