Energooszczędne wentylatory EC

Kup wentylatory osiowe energooszczędne WEIGUANG poprzez Internet w sklepie blueref.pl i zapłać o 50% mniej!

Polecamy szeroką ofertę, wysokiej jakości wentylatorów tłocznych oraz ssących marki WEIGUANG o wysokiej sprawności i różnych wydajnościach, do zastosowania w systemach wentylacyjnych, chłodniczych i klimatyzacyjnych.

Promocja dotyczy wyłącznie zakupów online w sklepie blueref.pl, trwa od 12.06.2024 do 10.07.2024 lub do wyczerpania zapasów magazynowych.

Sprawdź listę produktów w promocji i zamów online!

Oferta obejmuje produkty dostępne w magazynie Blue Refrigeration Sp. z o.o. w trakcie trwania promocji. Promocja nie łączy się z innymi rabatami.

Pokaż produkty w promocji

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do ochrony środowiska naturalnego oraz oszczędzania energii. Również branża HVAC zaczyna coraz częściej stosować energooszczędne rozwiązania w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz szuka rozwiązań pozwalających ograniczyć rachunki za energię eklektyczną. Dlatego też, jednym z coraz bardziej popularnych rozwiązań są energooszczędne wentylatory EC (Electronically Commutated).

Co to jest wentylator EC

Wentylator EC to rodzaj wentylatora, w którym zastosowano elektroniczny układ komutacji do sterowania prędkością i kierunkiem obrotów silnika. Zamiast tradycyjnego silnika szczotkowego, wentylator EC wykorzystuje silnik bezszczotkowy, który jest bardziej wydajny i trwały, a przede wszystkim energooszczędny.

Wentylator EC sterowanie

Silnik wentylatora EC może obracać się z różnymi prędkościami. Jest to przydatne w sytuacjach, kiedy chcemy osiągnąć inną wartość temperatury, ciśnienia czy wilgotności powietrza albo regulować poziom dwutlenku węgla.

Do automatycznego sterowania silnikiem wentylatora EC potrzebny jest nam zewnętrzny przekaźnik analogowy (najczęściej wykorzystuje się przekaźnik 0 – 10 V) oraz czujnik temperatury, ciśnienia lub innego interesującego nas parametru. Przekaźnik służy do przekształcania sygnału analogowego dostarczonego przez czujnik na sygnał sterujący wyjściem przekaźnika, czyli już bezpośrednio prędkością obrotową. Wspomniane wcześniej czujniki przesyłają do przekaźnika informacje o wartości np. temperatury powietrza w interesującym nas miejscu, czyli np. na skraplaczu. W zależności od ustawionych przez nas parametrów, gdy nastąpi ich zmiana, to za pomocą przekaźnika automatycznie zmieni się prędkość obrotowa silnika.

Ponadto dostępne w naszej ofercie, energooszczędne wentylatory z serii AS firmy Weiguang, wyposażone w silniki EC mają możliwość programowania prędkości za pomocą smartfonu i technologii NFC. Wystarczy pobrać aplikację obsługującą wentylatory, włączyć funkcję NFC, przyłożyć telefon do wentylatora i na ekranie ustawić żądaną prędkość.

Alternatywnym rozwiązaniem jest ręczna regulacja prędkości. Wtedy zamiast czujnika temperatury wykorzystuje się skokowe pokrętło sterujące lub potencjometr. Sygnał analogowy wysyłany przez pokrętło będzie tym samym co sygnał wysyłany przez czujniki. Dalsza droga przesyłu informacji pozostanie taka sama.

Zalety wentylatorów EC

Najbardziej docenianą cechą wentylatorów EC jest ich energooszczędność. Jednak jest to tylko jedna z wielu zalet, jakie można przypisać temu rozwiązaniu. Argumentów przemawiających za stosowaniem wentylatorów EC jest znaczeni więcej.

  • Niskie zużycie energii – sprawność energetyczna wentylatorów EC jest dużo wyższa, niż ma to miejsca w przypadku wentylatorów AC; oszczędność ta może wynosić nawet do 70%
  • Niski poziom hałasu – wentylatory EC generują znacznie niższy poziom hałasu, przez co są bardziej przyjazne dla użytkowników i znacząco poprawiają komfort pracy w pomieszczeniach
  • Możliwość obrotów w dwóch prędkościach – w odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań, wentylatory EC umożliwiają dopasowanie jego działania do konkretnych potrzeb
  • Wysoka sprawność i bezawaryjność – między innymi dzięki wyeliminowaniu jednego z bardziej awaryjnych elementów, jakim są szczotki w silnikach AC
  • Możliwość regulacji prędkości – nowoczesne silniki EC posiadają funkcję umożliwiającą zdalną regulację prędkości według własnych potrzeb

Wszystko to sprawia, że wentylatory EC są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w systemach wentylacji i klimatyzacji.

Wentylatory EC dla branży HVAC

Wentylatory EC to energooszczędne rozwiązania stosowane w branży HVAC (Heating, Ventilation, and Air Conditioning). W przeciwieństwie do tradycyjnych wentylatorów AC, wentylatory EC działają na zasadzie stałoprądowej i wykorzystują elektroniczne elementy sterujące, co pozwala na precyzyjne dopasowanie prędkości obrotowej do aktualnych potrzeb wentylacji. Dzięki temu, wentylatory EC pozwalają na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej nawet o 70%. Wentylatory EC są również ciche i nie emitują hałasu, wpływa to na poprawę komfortu pracy w pomieszczeniach, co w połączeniu z ich energooszczędnością, sprawia, że wentylatory EC są co raz chętniej stosowanym rozwiązaniem w branży HVAC i znajdują zastosowanie w systemach wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych.