Armatura chłodnicza

Armatura chłodnicza to grupa komponentów chłodniczych, które można zaliczyć do kluczowych elementów całego systemu. Jest ona przydatna na każdym etapie drogi, jaką pokonuje czynnik chłodniczy w układzie. Zadaniem armatury chłodniczej jest kontrola przepływu czynnika chłodniczego, a także jego ciśnienia i temperatury.

Wiele z nich służy do zapewnienia sprężarce chłodniczej jak najlepszych warunków pracy. A pozbycie się zagrożeń prowadzących do awarii sprężarki zapewnia wiele korzyści, w tym oszczędność pieniędzy związaną z uniknięciem konieczności wymiany agregatu chłodniczego. Koszt wymiany całego agregatu jest dużo wyższy niż zakupu, bądź wymiany elementu z armatury chłodniczej. Zdajemy sobie sprawę, że wymagania stawiane przed układem chłodniczym potrafią być bardzo różne, dlatego w naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości armatury chłodniczej, dopasowany do potrzeb instalacji.

Elementy armatury chłodniczej

Wysokiej jakości armatura chłodnicza to elementy, bez których trudno utrzymać instalację chłodniczą w dobrej kondycji, dlatego warto poświęcić jej uwagę, a w przypadku uszkodzenia któregoś z komponentów wymienić go na nowy.Poniżej przedstawiamy produkty wchodzące w skład armatury chłodniczej, które znajdziesz w ofercie naszej hurtowni chłodniczej.

  • Tłumiki drgań typu anakonda, czyli złącza wykorzystywane w systemach chłodniczych, montowane w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia spowodowane drganiem i wibracjami. Są to elementy odporne na taki rodzaj ruchu, co znacząco ogranicza awaryjności przewodów. Tłumik drgań montuje się przy sprężarce zarówno od strony ssawnej, jak i tłocznej. W naszej ofercie znajdziesz je w wersji ze stalowym lub miedzianym przyłączem do lutowania.
  • Wszelkiego rodzaju zawory chłodnicze, w tym zawory kulowe, zwrotne, rotalock, zawory serwisowe schradera czy zawory elektromagnetyczne. Służą one do kontrolowania przepływu przez przewody, zapewniają dostęp serwisowy oraz (w przypadku zaworów zwrotnych), zapewniają odpowiedni kierunek przepływu. Więcej informacji na temat zaworów i ich eksploatacji znajdziesz na naszej stronie internetowej: zawory chłodnicze
  • Wzierniki cieczy służące do kontroli wilgotności czynnika chłodniczego, które poprzez zmianę koloru wskaźnika będą sygnalizować o zbyt dużej zawartości wody w układzie chłodniczym. Na blueref.pl znajdziesz szeroki wybór wzierników chłodniczych, dostępnych w różnych rozmiarach i o przyłączach dostosowanych do lutowania lub spawania.
  • Filtry odwadniacze, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie systemu przed wilgocią, kwasami i zanieczyszczeniami. Na wilgoć szczególnie wrażliwa jest sprężarka, dlatego warto zapewnić jej jak najlepsze warunki pracy, a przyczyni się to zmniejszenia ryzyka awarii. W ofercie sklepu internetowego blueref.pl dostępna jest szeroka gama filtrów osuszaczy, o różnych rdzeniach i rozmiarach. Rozwiązaniem wartym uwagi są też, wykorzystywanym w większych instalacjach, filtry odwadniacze z wymiennymi wkładami. O filtrach, odpowiednim dobieraniu ich do układów i sposobach ich działania dowiesz się więcej z naszego wpisu: filtr odwadniacz.
  • Zbiorniki cieczy są to już elementy armatury chłodniczej o większym gabarycie (niż te wymienione wcześniej). W układzie chłodniczym montuje się je jako rezerwuar czynnika chłodniczego. Służą do przechowywania czynnika chłodniczego w instalacji i regulowania jego ilości. Zapotrzebowanie na czynnik chłodniczy może zmienić się przy zmianie temperatury otoczenia. Oferowane przez nas zbiorniki cieczy dostarczane są wraz z zaworem rotalock, co ułatwia jego dopełnianie i opróżnianie.
  • Odolejacze, odpowiadające za oddzielenie czynnika chłodniczego od oleju, który dostał się do niego przez sprężarkę. Olej, który służy do smarowania mechanizmów sprężarki nie jest pożądany w układzie chłodniczym, dlatego warto wykorzystać odolejacz, który oddzieli te dwie ciecze od siebie i odprowadzi olej z powrotem do sprężarki.
  • Zbiorniki oleju, to komponenty, które współpracują z odolejaczami. Gromadzi się w nich olej, który został odseparowany od czynnika chłodniczego, tam stygnie i następnie powraca do sprężarki. Ponadto pozostałości czynnika chłodniczego mają możliwość na całkowite odparowanie. Zbiorniki oleju szczególnie dobrze sprawdzają się w układach z kilkoma sprężarkami.
  • Separatory cieczy, które odpowiadają za to, aby czynnik chłodniczy w stanie ciekłym nie dostał się do sprężarki, gdyż nie jest ona dostosowana do pracy z cieczami, tylko z gazami. Ciekły czynnik musi odparować i dopiero później może zostać przetransportowany, już jako para, do sprężarki.
  • Filtry oleju, montowane pomiędzy sprężarką a zbiornikiem oleju, pełnią rolę zabezpieczenia przed dostaniem się zanieczyszczeń mechanicznych do sprężarki – od pyłów po drobinki powstałe w wyniku ścierania się elementów.

Chociaż funkcje pełnione przez poszczególne elementy armatury chłodniczej są bardzo różne, to ich głównym celem jest zapewnienie odpowiednich warunków dla przepływu czynnika chłodniczego. Wspomagają one pracę instalacji chłodniczej i zabezpieczają ją przed niekorzystnymi czynnikami, które mogą się w niej pojawić. Aby komponenty te służyły nam jak najdłużej, trzeba pamiętać, że każdy z elementów armatury chłodniczej musi być dostosowany do pracy z konkretnymi czynnikami. Należy zawsze zwracać uwagę na kompatybilność elementu z czynnikiem chłodniczym, np. CFC, HCFC, HFC. Źle dobrane warunki pracy mogą skutkować nieszczelnościami, korozją lub zniszczeniem i doprowadzić do nieprawidłowej pracy całego układu. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze elementów armatury chłodniczej zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.