Generatory ozonu bez tajemnic

12/06/2022

W ostatnim czasie widzimy znaczny wzrost zainteresowania tematem ozonowania i możliwościami jakie daje dezynfekcja za pomocą ozonatorów. W dużej mierze, jest to efekt panującej od ponad 2 lat pandemii Covid-19. Wcześniej nikt specjalnie nie zajmował sobie głowy sposobami dezynfekcji pomieszczeń. I chociaż, od wielu lat, ozonatory stosuje się powszechnie np. w szpitalach, to dla szerszego grona są one pewnego rodzaju nowością, a samo ozonowanie rodzi wiele pytań i wątpliwości.

Jak powstaje ozon

Ozon jest gazem, który występuje naturalnie w określonych warunkach atmosferycznych. W sporym uproszczeniu można powiedzieć, że ozon (O3) jest odmianą tlenu (O2). Najwięcej występuje go w wyższych partiach atmosfery, a powstaje przez oddziaływanie promieni UV. Jednak te procesy zachodzą dość daleko od powierzchni Ziemi i poza naszym nadzorem. Kontrolowane i bezpieczne pozyskanie ozonu umożliwiają nam ozonatory, które produkują go z powszechnie występującego tlenu. Dlaczego kontrola i bezpieczeństwo w procesie wytwarzania ozonu są tak ważne stanie się jasne, gdy poznamy właściwości ozonu.

Jakie właściwości posiada ozon

Jest gazem o niebieskim zabarwieniu i dość charakterystycznym zapachu. Ale co nas bardziej interesuje to fakt, że ozon jest silnym utleniaczem i wpływa na inne substancje organiczne, przez co posiada zdolność do szybkiego działania i walki z niepożądanymi mikroorganizmami. Od wielu lat ozon uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych. Ze względów bezpieczeństwa ważny jest fakt, że ozon jest gazem niepalnym, łatwo rozpuszczalnym w wodzie. W stosunkowo krótkim czasie, samoistnie rozpada się do formy tlenu (co może być uznane zarówno za jego zaletę, jak i wadę).

Co daje ozonowanie

Generatory ozonu cieszą się coraz większą popularnością ze względu na możliwości jakie daje nam wytwarzany przez nie gaz. Proces ozonowania pozwala na skuteczne usuwanie bakterii, wirusów, pleśni, grzybów oraz innych drobnoustrojów i patogenów. Przez co zastosowanie ozonatora może w znaczącym stopniu przyczynić się do poprawy komfortu życia osób z alergiami. Ozon radzi sobie również z dezodoryzacją, czyli skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy.

Gdzie stosuje się ozonowanie

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, ozonatory od wielu lat stosowane są w placówkach medycznych. W obecnej sytuacji epidemicznej, ozonowaniu regularnie poddawane są już nie tylko szpitale czy sale operacyjne, ale również karetki pogotowia oraz punkty szczepień. Ozonowaniu można poddać praktycznie każde pomieszczenie. Coraz częściej na tego typu dezynfekcję decydują się hotele, restauracje czy prywatni właściciele mieszkań.

Z ozonowaniem świetnie zaznajomiona jest również branża motoryzacyjna. Większość z nas z pewnością słyszała o takiej usłudze jak ozonowanie klimatyzacji samochodowej. Tutaj szczególnie ważną rolę odgrywa fakt, że ozon występuje w formie gazu (substancji lotnej) przez co z dużą łatwością dociera do wszystkich zakamarków każdej instalacji.

Proces ozonowania ma również zastosowanie w przypadku wody. Ozon stosowany jest do uzdatniania wody pitnej oraz co raz częściej stosuje się go do utrzymania czystości w basenach. I chociaż nie wyparł z użycia szkodliwego dla skóry chloru w całości, to ograniczył jego stosowanie.

Ozonatory są stosowane od wielu lat i w wielu gałęziach przemysłu. Ozonowaniu podawane są zarówno pomieszczenia biurowe, szpitalne, fabryki, warsztaty produkcyjne czy obiekty sportowe, ale również żywność.

Czy ozonowanie jest bezpieczne

Jak wspomnieliśmy wcześniej ozon jest gazem, który występuje w przyrodzie i mamy z nim styczność. Należy jednak pamiętać, że wiele zastosowań ozonu, w tym dezynfekcja biorą się z faktu, że jest to gaz, który w dużym stężeniu działa niekorzystnie na wszystkie organizmy. Można powiedzieć, że szkodliwość ozonu jest naszym sprzymierzeńcem w procesie skutecznego odkażania i dezynfekcji, bo dzięki temu pozbywamy się bakterii, grzybów czy drobnoustrojów.

Ozonatory są urządzeniami, które służą do kontrolowanej produkcji ozonu. Jeśli stosujemy je z zachowaniem wymaganych środków ostrożności dezynfekcja ozonem jest bezpieczna dla człowieka oraz przyjazna dla środowiska naturalnego. Źródłem tlenu niezbędnego do wytworzenia ozonu jest ogólnodostępne powietrze. W procesie ozonowania nie są wykorzystywane żadne środki chemiczne. Sam ozon, jak już wspomnieliśmy jest gazem, który samoistnie rozpada się do postaci tlenu, nie pozostawiając żadnych odpadów wtórnych, przez co często jest określany jako „zielony czynnik chemiczny”.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas ozonowania

Przede wszystkim w pomieszczeniu ozonowanym nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta domowe (zaleca się również usunięcie roślin). Po zakończeniu procesu ozonowania należy odczekać 2-4h, jest to czas potrzebny na to, aby wytworzony ozon uległ samoistnemu rozpadowi do cząstek tlenu. Najczęściej zaleca się również, aby przewietrzyć pomieszczenie przed ponownym korzystaniem z niego. Za każdym razem należy postępować zgodnie z wytycznymi producenta sprzętu (ozonatora), który powinien dostarczyć precyzyjną instrukcję obsługi urządzenia do ozonowania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ozonatora

Ozonator jest urządzeniem coraz bardziej popularnym, a na rynku znajdziemy wiele modeli tych urządzeń w ogromnej rozpiętości cenowej. Przy wyborze sugerujemy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na parametr mówiący jaka ilość ozonu jest produkowana na daną jednostkę czasu (najczęściej podawany w g/h) oraz osiąganą wydajność (wyrażoną w m3/h).

Jeżeli w Twoim obszarze zainteresowania jest przemysłowy generator ozonu zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertą. Z chęcią odpowiemy też na ewentualne pytania.

Pokrewne artykuły:

Polecane produkty: