Filtr odwadniacz BLR/DML-032 (1/4” SAE)
ze 100% litym rdzeniem z sitem molekularnym
12/06/2022
Filtr odwadniacz, zwany również filtrem osuszaczem, to kluczowy element każdej instalacji chłodniczej i klimatyzacyjnej. Zadaniem filtra odwadniacza jest zapewnienie wysokiej wydajności układu chłodniczego oraz minimalizowanie awarii systemu. Dlatego też filtry te, powinny być stosowane zarówno w systemach komercyjnych, jak i w przemysłowych instalacjach chłodniczych.
Podstawowym zadaniem filtra jest zadbanie o to, aby układ chłodniczy był w stanie suchym i czystym. Filtry osuszacze odpowiadają za zatrzymanie wilgoci oraz zanieczyszczeń występujących w formie stałej w systemach chłodniczych.
Różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą pojawić się w układzie chłodniczym stanowią zagrożenie dla części wymagających wysokiej precyzji wykonania, takich jak sprężarki czy elementy rozprężne. Wilgoć może powodować powstawanie kwasów w instalacji chłodniczej czy pogorszenie smarności oleju, co prowadzi do korozji sprężarki lub jej zatarcia. W przypadku elementu rozprężnego, występujące w nim niskie temperatury, sprzyjają zamarzaniu wilgoci, blokującej w ten sposób przepływ czynnika do parowacza. W konsekwencji może dojść do spadku wydajności systemu chłodniczego.
Wilgoć i zanieczyszczenia mogą dostać się do instalacji chłodniczej na skutek utraty szczelności w trakcie montażu, awarii czy serwisowania urządzeń chłodniczych. Dlatego też tak ważne dla wieloletniej i bezawaryjnej pracy systemu chłodniczego jest przywiązywanie szczególnej wagi przez monterów i serwisantów do zapewnienia szczelności instalacji, poprawnego wykonania próżni przed jej napełnieniem czynnikiem chłodniczym, stosowanie filtra odwadniacza jak i jego wymiana, aby konserwacja urządzeń chłodniczych nie niosła za sobą ryzyka przedostania się powietrza do serwisowanego systemu.
Do typowych elementów, z których wykonane są filtry odwadniacze należy:
Czynnik chłodniczy wpływa do filtra poprzez przyłącze wlotowe, następnie przepływa przez wkład i siatkę filtracyjną, gdzie dochodzi do zatrzymania wilgoci i zanieczyszczeń, czemu towarzyszy spadek jego ciśnienia. Ostatecznie wypływa z filtra poprzez płytę perforowaną i przyłącze wylotowe. Z biegiem czasu na skutek akumulacji wilgoci i/lub zanieczyszczeń filtr traci zdolności odwadniające. Zatkany filtr osuszacz powoduje też nadmierny spadek ciśnienia czynnika. Konieczna jest wtedy jego wymiana.
Aby właściwie wybrać filtr odwadniacz, który zapewni instalacji chłodniczej odpowiednie i bezpieczne działanie, należy wziąć pod uwagę:
Wybór składu wkładu rzutuje na kompatybilność filtra odwadniacza z czynnikiem chłodniczym i olejem występującym w instalacji.
Zastosowanie filtra niekompatybilnego z czynnikiem chłodniczym czy olejem, może spowodować powstanie kwasów, które stanowią zagrożenie dla poprawnego działania instalacji.
ze 100% litym rdzeniem z sitem molekularnym
ze 100% litym rdzeniem z sitem molekularnym
ze 100% litym rdzeniem z sitem molekularnym
z połączeniem O-ring do klimatyzacji samochodowej
80% sito molekularne, 20% aktywny tlenek glinu