Pompka do skroplin: rozwiązanie warte uwagi

11/02/2023

Pompka skroplin, czyli niewielkie urządzenie o sporych możliwościach. Sprawdź, jak wybrać, prawidłowo zamontować i bezpiecznie używać pompki skroplin do klimatyzatora.

Skąd biorą się skropliny w klimatyzacji

Skropliny są efektem kondensowania się wilgoci z powietrza. Zbierają się one w jednostkach wewnętrznych układów klimatyzacji, czyli tej części układu, który znajduje się wewnątrz naszego domu (pomieszczenia). Klimatyzator, który w układzie chłodniczym działa jako parownik, zmienia temperaturę i ciśnienie czynnika chłodniczego krążącego między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Zmianom tych parametrów towarzyszą przemiany stanu, m.in. wykraplanie się pary wodnej zawartej w powietrzu.

Jak odprowadzić skropliny z klimatyzacji

Skropliny spływają na tackę ociekową, w którą wyposażony jest każdy klimatyzator. Bardzo często tym co determinuje sposób odprowadzenia skroplin jest umiejscowienie klimatyzatora w naszym domu. Pierwszą z metodą jest grawitacyjny odpływ skroplin. Drugim sposobem jest wykorzystanie pompki do skroplin.

Metoda grawitacyjna, polega na zamontowaniu kanału odpływowego z klimatyzatora na zewnątrz budynku. Kanał ten może być podłączony bezpośrednio do kanalizacji. Rozwiązanie to jest proste i nie wymaga stosowania dodatkowych urządzeń. Jednak ma też swoje minusy. Przede wszystkim, aby skorzystać z tej metody odprowadzania skroplin, niezbędne jest wykonanie otworu w ścianie. Umiejscowienie otworu, który posłuży do grawitacyjnego odprowadzania skroplin nie może być przypadkowe. Należy pamiętać, że kanał musi być skierowany w dół, tak aby skropliny spływała po nim grawitacyjnie.

Pompka do skroplin to rozwiązanie, które jest niezastąpione w momencie, kiedy nie mamy otworu w odpowiednim miejscu i nie chcemy wykonywać dodatkowych nawierceń, które nie zawsze są estetyczny. Zdarza się, że wykonanie kanały, który umożliwi grawitacyjne odprowadzenie skroplin wymusza przeprowadzenia go przez niemal całe pomieszczenie, co (delikatnie mówiąc) nie wygląda dobrze.

Co to jest pompka skroplin

Pompka do skroplin to niewielkie urządzenie, wyposażone w łopatkowy wirnik oraz kanał przepływowy. Obrót wirnika generuje ciśnienie, które zasysa skropliny od strony króćca wlotowego do pompki. Dzięki temu skropliny odprowadzane są kanałami przepływowymi bez względu na ich ułożenie. Jedynym elementem, który może ograniczać skuteczne odprowadzanie skroplin za pomocą pompki jest długość przewodów, gdyż w pewnej odległości od urządzenia ciśnienie może być już zbyt małe, aby woda się przemieściła.

Wraz z pompką współpracować będzie zawsze zbiorniczek skroplin, we wnętrzu którego znajduje się pływak, bądź piny. Do zbiorniczka spływają skropliny z tacy ociekowej. Jeżeli objętość skroplin w zbiorniku osiągnie graniczną wartość i pływak zostanie wyniesiony do maksymalnego poziomu, do pompki trafia informacja o konieczności załączenia się i wypompowania skroplin. Elektryczne piny działają w ten sam sposób, są jednak nieco bardziej niezawodne, gdyż nie ma tu wykorzystania elementów ruchomych, które mogą się zaklinować. Pompki mogą być wyposażone w odpowiedni system alarmowy, który poinformuje użytkownika o wystąpieniu awarii, z uwagi na to, że niekontrolowane wyłączenie się pompki skroplin może doprowadzić do przecieku klimatyzatora. O systemach alarmowych pompek skroplin dowiecie się w dalszej części artykułu.

Kiedy potrzebna jest pompka skroplin

Zastosowanie pompki skroplin jest konieczne w każdej instalacji, w której odprowadzenie skroplin musi odbyć się ponad jednostką wewnętrzną. Są to na przykład instalacje znajdujące się pod ziemią albo takie, w których fragment kanału umieszczony jest poziomo w suficie. Równie często pompki skroplin wykorzystywane są w klimatyzatorach zamontowanych nie bezpośrednio na ścianie zewnętrznej budynku, a w jakimś pomieszczeniu wewnątrz. Warto pamiętać, że przy grawitacyjnym odprowadzaniu skroplin do kanalizacji, z klimatyzacji może wydobywać się przykry zapach. Szczególnie ma to miejsce zimą, kiedy klimatyzacja jest wyłączona. Tutaj też z ratunkiem mogą przyjść pompki, które blokują przepływ zapachów.

Jak wybrać pompkę do klimatyzatora

To, czym kierują się kupujący przy wyborze pompki, to przeważnie są jej rozmiary i poziom hałasu, jaki generują. Pompki skroplin można umieszczać w różnych miejscach i to one podyktują nam maksymalne rozmiary urządzenia. Warto pamiętać, iż są to niewielkie urządzenia, które zazwyczaj zawsze znajdą dla siebie miejsce, czy to w kanale maskującym, czy w samym klimatyzatorze.

Pompkę skroplin należy dopasować do wielkości naszego klimatyzatora, aby pracowała ona jak najwydajniej. Parametr przepływu (strumienia objętości) podany w L/godz. mówi o tym, ile litrów skroplin wypompuje pompka w czasie jednej godziny. Warto pamiętać, że zbiorniczki na skropliny mają pojemność ok. 40 ml. Wypompowanie ich zajmuje zaledwie kilka minut. Przykładowo pompka skroplin ABLTEK dostępna na naszym sklepie jest w stanie wypompować 18 L/h, pracując z natężeniem dźwięku 19 dB (co jest porównywane do szeptu).

Jak ograniczyć hałas generowany przez pompkę skroplin

Producent zawsze powinien podać wartość natężenia dźwięku w dB. Przyjmuje się, że dla człowieka próg przyjemności kończy się przy wartościach ok. 90 dB. Zdecydowania, im ta wartość będzie niższa, tym większy komfort sobie zagwarantujemy. To co głównie słyszymy, po załączeniu się pompki skroplin, to nie jej sama praca, a wibracje różnych elementów, do których jest przymocowana. W celu ograniczenia tego hałasu do jak najniższego poziomu, należy zastosować wibroizolacyjne mocowania. Dobrze sprawdzi się tutaj rzep, który jednocześnie solidnie trzyma urządzenie w jednym miejscu oraz tworzy niewielki dystans między obudową klimatyzacji a pompką skroplin.

Należy też dobrze przemyśleć umiejscowienie pompki. Im będzie ona wyżej i dalej od naszych uszu, tym mniej będziemy ją słyszeć. Należy przy tym zrezygnować z umieszczania pompki skroplin w kanałach, które wzmagać będą wibrację i niesienie się echa. Nie sprawdzą się tutaj także „fałszywe sufity”. Dobrze jest umieścić pompkę za ścianą albo ponad zwykłym sufitem. Wszelkie przewody otoczyć można materiałem izolacyjnym i również, najbardziej jak to możliwe, odsunąć je od innych elementów. Odcina to możliwość przenoszenia się wibracji na inne komponenty.

Montaż pompki skroplin

W niektórych rodzajach klimatyzacji, pompki są już wbudowane w klimatyzator. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielny montaż, to nie ma się czym martwić, ponieważ montaż pompki skroplin nie jest trudnym zadaniem.

Pierwszym krokiem jest zamontowanie zbiornika do króćca wylotowego tacy ociekowej. Następnie, w wybranym przez siebie miejscu montujemy pompkę. Dobór miejsca nie jest jednak całkowicie dowolny. Ogranicza go maksymalna odległość pompki od zbiornika (podana w instrukcji) oraz konieczność umieszczenia pompki powyżej zbiornika i poziomu wody na tacy. Pompkę do skroplin montuje się najczęściej za pomocą taśmy z rzepem. Urządzenie łączymy ze zbiornikiem przewodem wodnym oraz przewodem elektrycznym. W celu zachowania porządku pamiętaj, aby nadmiar kabla zwinąć. Następnie pompkę skroplin podłączamy do zasilania oraz do odpływu. Nie można zapomnieć o takim elemencie jak przewód odpowietrzający zbiornik, który zapobiega powstawaniu podciśnienia podczas spływania skroplin. Może on być podłączony do odpowietrzenia, ale może także pozostać otwarty do atmosfery. Na koniec montażu należy uszczelnić każde połączenie opaską zaciskową (trytytką). Po zamontowaniu pompka skroplin jest gotowa do działania. Warto przeprowadzić test, wlewając na tacę niewielką ilość wody, tak aby zbiorniczek się napełnił. Po uniesieniu pływaka, pompka powinna samoczynnie rozpocząć pracę. W tym czasie należy obserwować, czy każde połączenie jest szczelne i czy nigdzie nie występuje przeciek.

Pompki skroplin, które pełnią istotną funkcję w klimatyzacji powinny sygnalizować nas o wystąpieniu awarii. W momencie, gdy praca pompki będzie nieprawidłowa, a klimatyzator w dalszym ciągu będzie działał, wówczas skropliny nie będą w żaden sposób odprowadzane, a to z kolei grozi to zalaniem ściany pod klimatyzatorem. Dlatego ważnym jest, aby zawsze podłączać przewody alarmowe. Jeden z nich jako przewód zasilający jest przewodem alarmowym samym w sobie. Działa w taki sposób, że gdy pompka przestanie prawidłowo pracować, jego styk się rozwiera i tym samym zatrzymuje pracę klimatyzatora. Klimatyzator co prawda już nie chłodzi, jednak jesteśmy zabezpieczeni przed zalaniem i łatwo możemy zdiagnozować przyczynę usterki, usunąć ją i szybko cieszyć się chłodzeniem na nowo. Wspomniana już wcześniej, pompka do skroplin ABLTEK wyposażona jest w dodatkowe przewody alarmowe, które podłączyć można do lampki lub alarmu dźwiękowego. Ich włączenie się od razu sygnalizuje nam konieczność naprawy.

Podsumowanie

Wybierając pompkę do skroplin kierujmy się nie tylko jej ceną. Zwróćmy też uwagę na parametry urządzenia (poziom hałasu) czy dodatkowe zabezpieczenia (sygnalizacja awarii). Od jakości pompki skroplin zależeć będą zarówno nasz komfort, jak i pewność poprawnego odprowadzania skroplin. Zastosowanie pompki skroplin niesie za sobą szereg zalet, a prosty sposób montażu nie wymaga obecności i opłacania specjalisty.

Pokrewne artykuły:

Polecane produkty: