Jak rozpoznać zatkany filtr odwadniacz

05/09/2022

Filtr odwadniacz jest bardzo ważnym elementem instalacji chłodniczej. Pozwala on na odseparowanie cząstek stałych, jak również absorbuje wilgoć i neutralizuje kwasy w układach chłodniczych. Jednak należy pamiętać, że filtry odwadniacze mają limity swojej chłonności. Oznacza to, że każdy filtr osuszacz jest w stanie pochłonąć tylko ściśle określoną ilość wilgoci, a jej przekroczenie może mieć negatywny wpływ na pracę układu.

Wydajność filtra odwadniacza

Wydajność filtra odwadniacza zależy przede wszystkim od jego wielkości oraz wkładu (rodzaju wypełnienia), który ma za zadanie pochłaniać wilgoć powstałą w układzie. Przyjmuje się, że filtr osuszacz powinien być wymieniany na nowy przynajmniej co 2 lata. Jednak są sytuacje, kiedy obecność wilgoci w systemie jest na tyle duża, że filtr osiągną swój maksymalny limit chłonności przed upływem tego czasu i nie jest w stanie skutecznie absorbować kolejnej porcji wilgoci. Z takimi przypadkami spotykamy się najczęściej w efekcie niepoprawnego obchodzenia się ze smarami poliestrowymi (POE), niewłaściwej techniki montażu filtra, nieszczelności systemu i uzwojenia silnika czy nieprawidłowej realizacji serwisu układu.

Niewydajny filtr odwadniacz – objawy

Zatkany filtr odwadniacz, który nie jest w stanie skutecznie absorbować wilgoci z układu może mieć negatywny wpływ na prawidłową pracę całego układu i wywołać szereg niepożądanych zjawisk. W tym wpisie, w pierwszej kolejności wymienimy objawy, które mogą świadczyć o częściowo zatkanym filtrze odwadniaczu. A następnie postaramy się wyjaśnić jak do nich doszło.

Do objawów częściowo zatkanego filtra odwadniacza można zaliczyć:

  • spadek wydajności parownika
  • spadek ciśnienia i temperatury
  • znaczne obniżenie temperatury na wylocie z filtra, jak i w samym filtrze odwadniaczu
  • kondensacja wilgoci lub szron za filtrem
  • znaczne różnice temperatur przed i za filtrem
  • spadek ciśnienia w parowniku
  • większa temperatura ssania
  • wzrost temperatury sprężania
  • przerywana praca sprężarki
  • spadek poboru mocy
  • spadek ciśnienia w skraplaczu

Podczas zatkania filtra odwadniacza możemy zaobserwować szereg konsekwencji płynących z tak wadliwie działającego systemu. Pierwszym na liście objawem jest spadek wydajności parownika. Oczywiście przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i często związane jest to z nieszczelnością systemu, a tym samym ze zbyt małą ilością czynnika chłodniczego. Jednocześnie efekt awarii filtra odwadniacza (zatkanie) jest podobny do objawów jakie powoduje zbyt mała ilość czynnika w układzie. Brak czynnika chłodniczego powoduje większe przegrzanie pary na wylocie z parownika tak samo jak w przypadku zatkanego filtra. Różnicą między tymi dwoma awariami jest przechłodzenie na skraplaczu. Jeśli wartość przechłodzenia będzie większa niż w założeniach projektowych, to mamy do czynienia ze zbyt małą ilością czynnika chłodniczego. Jeśli przechłodzenie jest takie jak powinno być (przy jednoczesnym wysokim przegrzaniu), problem jest na linii cieczowej.

Co się dzieje, kiedy filtr odwadniacz zostaje zatkany?

Zatkany filtr powoduje znaczne opory przepływu, uniemożliwiając czynnikowi chłodniczemu swobodny przepływ. Przedostający się przez zatkany filtr czynnik chłodniczy ulega izentalpowemu rozprężeniu co wiąże się ze spadkiem ciśnienia i temperatury. Spadek ciśnienia może powodować tak znaczne obniżenie temperatury na wylocie z filtra i w samym filtrze, że na rurociągu cieczowym możliwe jest zaobserwowanie kondensacji wilgoci z powietrza, lub nawet pojawienie się szronu. Jeżeli obserwujemy znaczne różnice temperatur przed i za filtrem, należy bezwarunkowo dokonać wymiany filtra.

Ochłodzony czynnik następnie trafia do TEV, który utrzymuje stałą różnicę ciśnień między linią cieczową a linią dopływową do parownika, więc jeśli spada ciśnienie przed zaworem rozprężnym, spada też ciśnienie za zaworem rozprężnym powodując tym samym spadek ciśnienia w parowniku. (Niekontrolowany spadek ciśnienia w parowniku może powodować też zanieczyszczony wymiennik ciepła.) Ograniczona ilość czynnika chłodniczego przepływająca przez parownik powoduje większe przegrzania co prowadzi do większej temperatury na ssaniu sprężarki. Konsekwencją tego zjawiska jest znaczny wzrost temperatury sprężania izentropowego. Efektem może być bardzo wysoka temperatura na linii wysokiego ciśnienia oraz wzrost temperatury samej sprężarki. W takiej sytuacji prawdopodobne jest, że przy osiągnięciu niskiego ciśnienia sprężarka zostanie wyłączona przez przekaźnik niskiego ciśnienia. Skutkować to będzie częstym włączaniem i wyłączaniem sprężarki, aż do usunięcia awarii.

Wydajność objętościowa sprężarki, niezależnie od zmian termodynamicznych w układzie chłodniczym, pozostaje stała. Wzrost przegrzania powoduje wzrost objętości właściwej, przez co przepływ masowy ulega zmniejszeniu. W takim przypadku możemy zaobserwować spadek poboru mocy na sprężarce, ponieważ ta ma po prostu mniej czynnika do sprężenia. Takie zjawisko może powodować nawet wzrost COP, ale trzeba pamiętać, że koszem spadku wydajności chłodniczej.

Spadek wydajności chłodniczej w parowniku, który jest konsekwencją zbyt małej ilości czynnika chłodniczego w linii niskiego ciśnienia powoduje również spadek ciśnienia panującego w skraplaczu. Dzieje się tak, ponieważ zmniejszone zostaje obciążenie cieplne zawarte w danej ilości czynnika chłodniczego.

W efekcie końcowym, przy znacznie ograniczonym przepływie czynnika chłodniczego lub jego braku, cała jego ilość znajdzie się w akumulatorze cieczy, dlatego zalecane jest, aby przy doborze tego zbiornika pamiętać, aby objętość całkowita czynnika stanowiła 70% akumulatora cieczy.

Pokrewne artykuły:

Polecane produkty: